למידע נוסף וקביעת פגישה
צרו קשר: 052-3259206

מהתבוננות למסוגלות

מאמרים

1

יום האישה הבינלאומי

 

האם זהו יום חג או תזכורת לכך שהמאבק לא תם ?

 

בעוד מספר ימים,  השמונה לחודש מרץ יציינו ברחבי העולם את "יום האישה הבינלאומי". ביום זה מדגישים את הכבוד והאהבה כלפי נשים, מצביעים על הישגים פוליטיים חברתיים וכלכליים הקשורים בנשים. הרעיון נולד בארה"ב במטרה לקדם שוויון זכויות לנשים הכולל זכות הצבעה. בשנת 1977 הזמינה העצרת הכללית של האו"ם להכריז על יום זה כיום זכויות נשים.

 

אין ספק שהחברה עשתה כברת דרך ארוכה בהקשר לשוויון הזדמנויות, ידוע כי  השתתפותן של נשים במרחב הציבורי הולכת וגוברת.  למעמד הנשים בישראל  יש התייחסות גם דרך חקיקה, למשל:" חוק שיווין הזדמנויות בעבודה". לראיה  אפשר היה לראות כאן בבתינו, בכפר יונה, במרוץ הבחירות לרשות המקומית,  ייצוג נשי בולט וזה אכן מעורר השראה.

 

 אולם המהלך לא הסתיים-  די אם נביט בשכר הבכירים במשק, באופן כולל, האם גברים ונשים מרוויחות אותו הדבר במשרות מקבילות? התשובה ידועה..... נתון מעניין הקשור בהון: 97% מהנכסים היוקרתיים בעולם כמו ארמונות, טירות, מבנים היסטוריים, מוחזקים בבעלות גברים, ומה לגבי ייצוג  בפוליטיקה ובכלל בעמדות מפתח?

יחד עם זאת, אפשר לראות כי ישנם מקצועות המזוהים יותר כמקצועות נשיים וכאלה המזוהים כגבריים. הדבר נעוץ לא רק בהקשרים תרבותיים של חינוך, דת וחברה, אלא גם בנטיות טבעיות, במבנה המוח למשל- הנשי לעומת הגברי, בייעוד שהטבע חנן את הנשים, להיות משמעותיות מאוד בהקשר של המשך וקיום המין האנושי. לכן - אך טבעי.....

 

 אולם מה שמעוות זאת  הפרשנות והשיפוטיות של החברה כלפי "המקצועות הנשיים" כביכול. שוויון יתקיים כאשר יהיו אמות מידה שוות של הערכה למכלול המקצועות, כאשר אדם ייבחן על סמך המקצועיות והמומחיות שהוא יוצק לתוך המקצוע, בין אם הוא נחשב "לגברי" או "נשי". זה בסדר "שבמרוץ לשוויון"  נצביע על  נטיות מגדריות מובנות, מולדות, חברתיות או תרבותיות, כל זמן  שנעשה את מה שאנחנו עושים ממקום של בחירה נטולת שיפוטיות. התגמול אמור להיות  ביחס ישיר להשקעה, והאדם- יחוש  בגאווה גדולה גם במקצועות שיש עימן נטייה מגדרית.

 

 אפרופו בחירה: כבר יש יום מיוחד, יום האישה, בואו ונהפוך אותו ליום חג, נשאל עצמנו: מה עושה לי טוב? מה גורם לי לחייך? אני לו- והוא לי, וקדימה לעשות את זה. אלו לא צריכים להיות דברים גדולים, מורכבים לתפעול, אלא הדברים הקטנים של החיים שגורמים לנו לחייך ומזכירים לנו את מי אנחנו אוהבים ומה חשוב באמת. לא רק המטרה חשובה אלא גם הדרך.