למידע נוסף וקביעת פגישה
צרו קשר: 052-3259206

מהתבוננות למסוגלות

מאמרים

 

חופשת הקיץ - זמן לאיכות ולבטיחות

 

"הכן ילדך לקיץ"

 

בימים אלו ממש אנחנו שומעים את פעמוני החופשה מצלצלים, הילדים אורזים את הילקוטים לקראת חופשת הקיץ,  וההורים נערכים. ילדים ייקחו חלק בקייטנות, יצאו לחופשה עם ההורים, בארץ או בחו"ל, יבלו יותר זמן בבית ויותר זמן עם חברים. נשמע כייף.....

 הדבר הבולט בחופשת הקיץ הוא: הימצאות במסגרות פחות מחייבות  וריבוי בשעות הפנאי של הילדים והנוער. החופשה מאפשרת ליהנות לצאת מהשגרה, אולם מחייבת את ההורים לתת את הדעת  בנושא הבטיחות. במסגרת 'הכן ילדך לקיץ', אני מציעה לכם מידע, תובנות וטיפים שימושיים לבטיחות ילדינו.

 תכנון זמן ומקום - לתכנן  ביחד ולתת להם להיות חלק, בדרך זו הם יוכלו לקחת אחריות. חשוב לדבר עם הילדים  על מה  עומד להיות בחופשה, רצוי  להכין תכנית לתקופת הקייטנה, או התעסוקה בקיץ, ותכנית לשעות הפנאי. אפשר לנצל את הזמן להשלמת פערים לימודיים, להגדיר מתי הולכים לישון, מה עושים וכמה זמן להקדיש לפנאי ולבילויים.

דוגמה אישית בבטיחות - האלמנט החזק ביותר, כאמור, בהדרכת ילד הוא הדוגמה האישית, למשל: משפחות שההורים רוכבים על אופניים עם קסדה על הראש, או עומדים על כך שהילדים יחגרו חגורת בטיחות במושב האחורי ברכב. חוצים במעבר חצייה, ובכלל מתנהלים בטוח בשגרת החיים, הילדים רואים הכול...... זה יעבור גם לחופשה.

ביתי הוא מבצרי - הבית נתפס כמקום  הכי בטוח, אולם הרבה מהתאונות מתרחשות בבית, חשוב לתת את הדעת בתחום הבטיחות. ייתכנו סיכונים כאשר המבוגרים אינם צופים את הבאות. אני ממליצה לערוך בבית "סקר סיכונים מתועד" שנרשום תוך שיתוף פעיל של ילדנו. למשל: גובה- ניגש לחלון ונשאל את ילדנו: מה הסיכון כאן? הילד יענה: סכנת נפילה. ואז נשאל אותו: כיצד נמנע את הנפילה? הילד יענה, ואנחנו נקשיב ונשוחח. חשמל – נשוחח עם הילד  על המותר והאסור, על הסכנות: מתי פונים למבוגר. אש -  נשאל את הילד כיצד עלולה לפרוץ אש בבית? מה לעשות אם זה קורה? האם הוא מכיר דרכי מילוט? האם יש לו מספרי טלפון לשעת חירום?

כך נעבור על כל מוקדי הסכנה בבית, נרשום הערות לתיקון ונכין תוכנית להתנהגות או מילוט בשעת חירום. מדי תקופה נעבור על הסקר עם הילד, נוודא, ונרענן אתו את הוראות הבטיחות.

 

המלצות למניעת תאונות ילדים:

* דאגו להשגחה מוגברת על ילדים עד גיל 12, בייחוד בזמן פעילות בעלת סיכון כמו יציאה לטיול ושחייה.

* לפני יציאת ילדכם לפעילות או לבילוי, הנחו ולמדו אותו את הנחיות הבטיחות המתאימות לסוג הפעילות. העבירו הנחיות ברורות וחד משמעיות. תרגלו את הפעילויות יחד איתו והסבו את תשומת ליבו לסיכונים הכרוכים בפעילות.

* הסבירו לילדכם את חשיבות השימוש בציוד בטיחות ופקחו על ביצוע ההנחיות. למשל, לפני יציאה לרכיבה על אופניים ודאו כי ילדכם חובש קסדה ומגיני ברכיים ומרפקים. 

* מומלץ לאחסן כל ציוד שעלול לסכן את ילדכם כמו גפרורים, כלי עבודה, חומרי ניקוי ודומיהם הרחק מהישג ידו (למשל בארון נעול).

* הדגישו בפני המתבגרים  כי בזמן פעילות מכל סוג שהוא יש לצמצם מצבים של הסחת דעת. אם לילדכם יש רישיון נהיגה, הנחו אותו להסיע מספר מוגבל של נוסעים, להימנע מהאזנה למוסיקה ומהתעסקות בטלפון נייד בזמן נהיגה.

 הילדים שוהים בבית, האם החדר שלהם נראה כמו אחרי קרב? האם שוב ושוב אתם נתקלים בחפציו של ילדכם ברחבי הבית? האם זו מלחמה אבודה או שאפשר ללמד ילדים להיות מסודרים? סדר וארגון זו תכונה מולדת אולם מושפעת  גם מהחינוך ומהסביבה של הילד, ולכן אל דאגה- ניתן לשפר אותה ולפתח אותה.

סדר בסביבה הפיזית משפיע על הסדר בראש ובחיים בכלל והיכולת לסדר ולארגן בצורה טובה מסייעת לנו בתחומים שונים בחיים, בבית, בלימודים ובעבודה.

דאגו לסדר את המרחב הביתי בנוכחות הילדים, הסבירו להם מה אתם עושים והקפידו לעשות זאת באופן עקבי.שתפו את הילדים בתהליך הסידור- הפכו את הסדר למשחק משותף עם הילדים.

אחריות- הציגו את הסידור כמשימה של גדולים ותנו לילד אחריות של סידור מרחב /חפצים מסוימים באופן קבוע. ככל שהילדים גדלים הפכו את סידור החדר לאחריות שלהם. בשום אופן אל תרגילו את הילדים שאתם אוספים אחריהם. כמו כן אל תהפכו את סידור החדר לנושא לוויכוח או מלחמה. הציבו גבולות ברורים- אם הם רוצים שהחדר ינוקה עליהם לדאוג שיהיה מסודר.

* התארגנות- סדר ניתן להכניס גם לתהליך ההתארגנות בערב ובבוקר. למדו את הילדים להכין את התיק והבגדים כבר בערב שלפני. לטובת ההתארגנות בבוקר הכינו עם הילדים רשימת משימות שעליהם לבצע בטרם צאתם מהבית (ותלו אותה במקום נגיש)-להתלבש, לצחצח שיניים,לאכול ארוחת בוקר,להכניס את האוכל לתיק,לשים נעלים/מעיל- ואז ניתן לצאת לדרך באווירת רוגע ושלווה במקום הלחץ הרגיל.

מתבגרים ומחשב- להחליט ביחד על  מסגרת זמן לשימוש במחשב, תוך שיחה שבה המתבגר מביא את הרצונות העמדות והעמדות  שלו. לא רצוי שהמתבגרים יסתגרו בחדר גם בשעות הלילה, יגלשו באינטרנט וכל זאת ללא נוכחות הורית. הסכנות שבגלישה לא מבוקרת הן רבות. רצוי שהמחשב יהיה במקום מרכזי בבית או בחדר שמשמש את דיירי הבית ולא בחדר הפרטי של הילד.

 גם אם אתם לא הטיפוסים הכי מסודרים בעולם – מעט תשומת לב יכולה להביא לשינוי גדול אצלכם ואצל ילדכם.

 החשוב מכל - צאו לחופשה משפחתית, נצלו את הזמן לצחוק, לנוח וליהנות.