למידע נוסף וקביעת פגישה
צרו קשר: 052-3259206

מהתבוננות למסוגלות

מאמרים

"והגדת לבנך ביום ההוא...." - תמצית ההורות

למי מאיתנו זה לא קרה? מצאנו בהיסטוריה של המחשב אתרים לא ראויים לגלישה בעבור הילדים שלנו, נכנסנו לחדר וראינו את הילדים צעירים או מתבגרים עסוקים באתרים, צופים, או בצ'ט, ולא ידענו מה באמת קורה שם......

היום יותר מתמיד, הילדים  שלנו חשופים דרך תקשורת אינטראקטיבית ורב ערוצית, למסרים ותכנים שלא היינו רוצים שיחשפו עליהם. יכולת  השליטה של ההורים מורכבת מאחר שגם בשעות  הנחשבות לשעות צפייה של הילדים ובערוצים הנחשבים ללגיטימיים  יש תכניות לא ראויות. עם המתבגרים המצב עוד הרבה יותר מורכב.....

אני אומרת שהמציאות הזאת מחדדת שוב  את המורכבות והמשמעות של תפקיד ההורים." והגדתה לבנך ביום ההוא...", זכותם וחובתם של ההורים בחינוך ילדיהם: להדריך, לייעץ להשגיח וללמד את הילדים מגיל קטן להתבונן ולגלות סקרנות.

  ריחות הפריחה המשכרים והירוק מסביב מזכירים לנו שעוד מעט נשב עם המשפחה, נחגוג את ליל הסדר ונקרא בהגדה. לא סתם המילה "סדר" בערב הזה  יש ארגון ושיתוף פעולה מבוגרים וילדים ביחד.  בהגדה של פסח יש אלמנטים מופלאים של חינוך: למשל -  שאילת שאלות -  זהו בסיס לפיתוח חשיבה אינטלקטואלית.גם למידה מתוך שימחה - שכן ההגדה משלבת שירים לכל אורכה, מעודדת  שותפות ויצירת שיח, כולם קוראים בהגדה. חג הפסח, וסיפור יציאת מצריים הוא מוקד חינוך לדור הצעיר. הדור הצעיר אמור להיות ערני, מגיב, מנסח שאלות מתוך מחשבותיו החדשניות, ואחר כך יעביר את המסורת הלאה.

במרכז הסדר העיסוק בארבעת הבנים, אשר שונים זה מזה: חכם, רשע, תם ושאינו יודע לשאול.  על אף שהם שונים הם יושבים יחד בשולחן, השונות היא מקור לריבוי דעות, מחשבה ומציאת מכנה משותף. ומי שאינו יודע לשאול, ילמד מההורה.

מה ניקח  מהחג לתוך החיים האינטנסיביים שלנו? לסתם יום של חול?  להקדיש זמן ליחד, יחד משפחתי, יחד זוגי שיש בו אינטימיות, ללא מסכים, טלפונים, טלוויזיות ומחשבים. להחליט יחד עם הילדים ולהגיע להסכם על מסגרת זמן. לשוחח  אחד עם השני עם המבט קדימה ולא עם המבט למטה  - למסך.

רעיון נפלא: יום ללא מסכים- דיאטת מסכים, כך נייצר שיח והסכמים שיש בהם גבולות ועידוד לאחריות אישית. הרבה מהחינוך נישען על מה שהילדים רואים וחווים בבית, מבלי שנדבר או נסביר – ולכן , הורים לא לשכוח: אתם נותנים דוגמא אישית. יחד עם הקדמה הטכנולוגית הילדים זקוקים לאותם גבולות המשמשים עוגן ונותנים ביטחון. הילדים תולים עיניים בהוריהם והמתבגרים על אף היותם  "בועטים" צריכים את ההורים בטוחים ויודעים. ואתם ההורים אכן יודעים – תאמינו בדרך שלכם.