למידע נוסף וקביעת פגישה
צרו קשר: 052-3259206

מהתבוננות למסוגלות

מאמרים

1

?פורים מאחורינו – האם הורדנו את המסכות

 

"האדם הוא פחות עצמו כשהוא מדבר כעצמו, תנו לו מסיכה והוא יגיד לכם את האמת"

מסכה היא לא רק חלק מתחפושת, מסכה משמשת אותנו בחיי היום יום, הייתי קוראת לה תחפושת השגרה שלנו.

המסכה מאפשרת לאדם להסתתר מאחוריה, ולהרגיש חופשי לעשות או להגיד דברים שבדרך הרגילה הוא אינו מעז לעשות.  עוזרת לאדם להתאים את התנהגותו  לסיטואציה בה הוא נמצא ולהיות  ברמת חשיפה תואמת. נפש האדם מורכבת מאוד ומלאת רבדים ולכן כאשר האדם רוצה להציג  תדמית בפני העולם, הוא לובש מסכה על מנת להיות מקובל ולהוות  חלק מהחברה בדרך שנוחה לו.  כולנו עוטים מסיכות במידה זו או אחרת  כמובן שישנם אנשים המשחקים יותר את "המשחק החברתי" ויש אנשים יותר אותנטיים, שתוכם כברם. יש אנשים שיותר מודעים לכך שהם עוטים מסיכה ואחרים שהמסכה שלהם הפכה להיות היא עצמם. 

 

המסכות קשורות בקשר ישיר לתפקידים ( roll) שאנחנו ממלאים במהלך החיים. למשל: בבוקר אני בתפקיד - הורה, בדרך לעבודה -  נהג, בעבודה – עובד או מעסיק, בערב, הורה, בן או בת זוג,  בשעות הפנאי חבר של, בן של, לומד, מתנדב ועוד.  האדם נכנס ויוצא למספר תפקידים במשך היום ובמהלך החיים. בכל תפקיד אנחנו נדרשים לכישורים אחרים, להתנהגויות שונות ולמידת הסתגלות שונה. השימוש במסכות מאפשר מעבר ושהייה נוחים בתוך התפקיד,  זהו מנגנון המתפתח כתוצאה מכורח קיומי ומהווה מנגנון הגנה, מאפשר למערכות להמשיך להתקיים, שומר על שלמות  והופך לדרך חיים. 

 

 אם כן היכן האותנטיות? 

במצבים אינטימיים, עם בני זוגנו, עם חברינו הקרובים, עם בני המשפחה, יש לקוות שנעטה פחות ופחות מסיכות. גם כאן מניסיוני בטיפול, הסרת המסכה אינה מוחלטת. בהחלט יש אנשים שעוטים מסכות גם עם קרוביהם, עם בני משפחה, לפחות עם חלקם ואם הם לא "משחקים", הם לפחות מסתתרים. הורדת מסכות אפשרית במקום בו האדם מרגיש בטוח שמקבלים אותו ללא שיפוט או ביקורת. זה לא חד משמעי, ישנם דברים שהאדם רוצה לשמור לעצמו, או להחליט עם מי הוא חולק ומה.

 

הסיטואציה הטיפולית עצמה, בין אם מדובר בטיפול פרטני, זוגי, משפחתי או קבוצתי, מאפשרת לאדם להסיר את המסכה שהוא עוטה ביחסיו עם אנשים מחוץ לטיפול. זו חוויה חשובה של "מנוחה" מהלחצים החברתיים  או המשפחתיים המחייבים לעיתים להעמיד פנים כדי לשרוד. זה גם המקום להעלות את המודעות ל"אני האמיתי", שכן אנשים רבים אינם מבדילים בינם ובין המסכה -  האני המזויף, ומצייתים לנורמות של החברה באופן אוטומטי, כי "כך מקובל" או בניסיון נואש לרצות את הסביבה על מנת לזכות באהדתה.

 

אדם המרגיש שלם עם עצמו, נוח עם סביבתו, יצטרך פחות מסכות ויביא עצמו אל תפקידי החיים באופן מיריבי ומיטיבי. לכל אדם יש את טביעת האצבע השייכת רק לו, ללא מסכות, אם רק ירשה לעצמו להעז וליצור מציאות חדשה,  שבה החוץ משקף את הפנים.